13.11.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

BEBEK HAZIRLIKLARI ve LOHUSA

BEBEK HAZIRLIKLARI ve LOHUSA

12348026_1022300141162793_4093689870060689215_n

Araştırmacı yazar Akten Köylüoğlu uzun yılların birikimini “Kadim Şehir Gaziantep” adlı kitabında sergilemiştir.

Bir Solukta Okuyacağınız Kitaptan Alıntı Yaparak Paylaştığımız
BEBEK HAZIRLIKLARI ve LOHUSA
(Kırklık Hazırlamak, Loğusa- Nevse, Görmeye Gitme)
KIRKLIK HAZIRLAMAK

Evlenen gençlerin ilk çocuğu için kız annesi bebek eşyası hazırlar. Buna kırklık denir. İlk çocukta, genç kadın tecrübesiz olduğu için gereken eşyaları yapmak anneye düşer. Çocuk doğduktan sonra ilk giysisini ipek kumaştan yapmaya özen gösterilir. Gelenek olarak yapılan kırklık, bebek ilk doğduğunda giyeceği ilk kat haricinde altı kat giyim eşyası, iki veya üç adet kundak, iç kundak, kundak bağı, bezleri (kahke bezi kasarlanıp ağartılırdı) ve muşambadır. Eskiden muşamba olmadığı için kahke bezi (amerikan bezi), ateş üzerinde tutulurdu. Bal mumu kumaşa sürülerek her tarafı mumlanırdı, çocuğun altına muşamba olarak bu mumlu bez kullanılırdı. Demir beşik, patik, başlık, üst giyimlik, ceket, hırka, pelerin, yatak, yorgan, yastık, beşik, beşik örtüsü ve cibinlik kırklık olarak yapılırdı.

Bebek, anne karnında 4 aylık olmazdan önce kırklık yapmaya başlanmazdı (düşük tehlikesinden korkarak anne adayını hayal kırıklığına düşürmemek için). Anne karnında ki bebek 7 aylık oluncaya kadar kırklığın tamamlanması gerekirdi (bebeğin erken doğması düşünüldüğü için). Kırklık için çok fazla eşya yapmanın günah olduğu düşünülürdü. Bebek büyüdükçe gereken eşyaları almak, yapmak genç anneye haz verirdi. Anneanne de boş durmaz, torunu için yine giyim eşyaları yapardı. Çok fazla eşya yapmaktan kaçınılırdı. Çünkü çocuğun o yaşa gelip gelemeyeceğini ancak Allah bilir (Allah’ın zoruna gider) diye düşünülürdü.

Şimdilerde bu gelenek o kadar saptırıldı ki, çocuğun okul çağında kullanacağı eşyalar bile kırklık olarak yapılıyor. Hatta altın kordon üzerine 5 emzik takanlar oldu. Çocuk yatağı yanında genç odası kırklık olarak yapılıyor, hatta bu kız çeyizinde beraber veriliyor. “Gaziantep de adet böyleymiş” diye eski Gazianteplilerin üzerine atılarak israf yapılıyor.

1993’te ben kumaş boyama ile ilgili bir kurs veriyorum. Yeni evli gencecik bir bayan kursa geldi. Aslen Gaziantepli olmayan bu bayan bir ara benimle konuşurken; “Ah hocam çeyizimde her şey var ama kaynanam çocuk odası yok diye sitem ediyor.”dedi. Ben şaşırdım “Kızım hamile misin?”dedim, “Hayır, daha üç aylık evliyim ama Gaziantep de adet böyleymiş” dedi. Ben “Gaziantep de hiç böyle bir adet olmadığını hatta böyle bir davranışın günah olduğuna inanıldığını ” söyledimse de birkaç gün sonra çok mutlu olarak geldi. “Nihayet babamlar çocuk odasını aldılar da kaynanamın dili kesildi” dedi. Ben bu şımarık davranışın karşısında sesimi çıkaramadım.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ