10.12.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

GAZİANTEP 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIR

GAZİANTEP 2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA HAZIR
Vali Ali Yerlikaya Pazartesi günü başlayacak olan 2018-2019 Eğitim öğretim yılı dolayısıyla okul müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi.
Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Eğitim Yöneticileri Toplantısı’na Vali Ali Yerlikaya, Vali Yardımcısı Halil Uyumaz, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Uysal, İl Milli Eğitim Müdürü, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve okul müdürleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete mevcut okul, öğrenci ve öğretmen durumlarıyla ilgili bilgiler paylaştı. Milli Eğitim Müdürü Mete bu yıl İlimizde tercih yapan öğrencilerin yüzde 99’unun tercihlerine yerleştiğini kaydetti.
Okullarımızın güvenliğine büyük önem verdiklerini kaydeden İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Uysal alınan güvenlik tedbirlerine yönelik sunum gerçekleştirdi.
“2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DAHA İYİ OLACAK”
Okul müdürlerine hitapta bulunan Vali Yerlikaya 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının bir önceki yıldan daha iyi olacağına inancının tam olduğunu vurguladı.
Vali Yerlikaya yaptığı konuşmada “Hepinizin gözlerinde okullarınızı, öğrencilerinizi özleyen bir ışıltı görüyorum. Emniyet Müdürümüz ve Jandarma komutanımız bir sunum yaparak alınan güvenlik tedbirlerini aktardılar.
Değerli okul müdürlerimiz çok büyük, dinamik, çalışkan yerinde duramayan bir şehirde yaşıyoruz. Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki; 40 yıldan bu yana fevkalade göç almış ve her zaman en fazla göç alan ilk 3, 4 ya da 5. İl olmuş bir şehirden bahsediyoruz. Ve yine başka bir göç ile de imtihan edilen bir şehiriz. 53 kilometre sınırımız olan Suriye’de 8 yıldan bu yana süren savaş sebebiyle ülkemize sığınan 450-500 bin civarında muhacir kardeşlerimizle de birlikte yaşıyoruz. Bundan en çok etkilenen ve en iyi hissedenlerse sizlersiniz. Yaklaşık 57 bin Suriyeli çocuğa, öğrenciye sahip çıkıyor, sıralarımızı, dersliklerimizi, bahçelerimizi, öğretmenlerimizi, velhasıl eğitim ve öğretim hayatımızı paylaşıyoruz.
Bu durum derslik ve okul ihtiyacının elbette ki artmasına neden oldu. Ancak sağ olsun bakanlığımız böyle bir durumda şehrimize Türkiye’de en büyük yatırımı yaptı. Şu anda Valilik YİKOP olarak 160 okul 3649 derslik yaptırıyoruz. Avrupa Birliği’nden Suriyeli çocuklar için gönderilen kaynaklarla da 20 okul 508 derslik. Aynı zamanda Türkiye’de yine bir ilk olan uygulamayı hayata geçirdik ve değerli milli emlak arazilerini satarak, trampa ederek yapılan 28 okul 628 derslik yaptık yapıyoruz. Bunun yanında iki de hayırseverimizin yaptırmış olduğu toplamda 32 derslikli okul var. Bunların toplamı 211 okul 4861 derslik yapıyor. Bu ne demek? Mevcut olan 1138 okul, 15814 derslik sayımıza 211 okul, 4861 derslik ilave ediliyor ve mevcudu yüzde 30,73. Yani üçte bir oranında artırarak 20 bin 675 adet derslik sayısına ulaşıyoruz. Özel okul sayımız da arttı. 154 tane okul, 3796 dersliğe ulaştık.
DEĞERLİ BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ VE HAYIRSEVERLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Değerli kardeşlerim Allah devletimize zeval vermesin. Yapmış olduğumuz bu çalışma ve başarılarda bizleri her zaman destekleyen ve yardımcı olan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin olmak üzere; Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu ile diğer belediye başkanı ve hayırsever kardeşlerimize ben hasletten teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadılar.
27 BİN ÖĞRETMEN VE 630 BİN ÖĞRENCİMİZ İLE BÜYÜK BİR AİLEYİZ.
Bu sene biraz daha büyüdük. 542 bin 350 öğrenci sayısına, açık ortaokul ve liseyi de eklediğimizde bu sayı 630 bine tekabül ediyor. Çok büyük bir aileyiz.
Öğretmen başına düşen öğrenci sayılarını da sizlerle paylaşmak istiyorum. İlköğretimde 21, ortaöğretimde 16, mesleki ve teknik ortaöğretimde 17 öğretmen sayımız ise şu an için 27 binin biraz altında.  Ancak biz bunun yeni atmalarla birlikte 29 bine çıkacağını öngörüyoruz.
Çalışmalarınızın ve başarınızın farkındayız. Bu yıl valiliğimiz ve kaymakamlıklarımız 2195 öğretmenimize başarı belgesi, 146 öğretmenimize de ödül verdik. Bu başarı belgelerinin sayılarını artırmak istiyoruz.
GELECEĞİMİZ ELLERİNİZDE ŞEKİLLENİYOR
Değerli okul müdürlerimiz. Okullar sizlerin liderliğinde yönetiliyor. Sıradan bir idareci değilsiniz. Vebaliniz ve vebalimiz büyük. 630 bin yavrumuz, geleceğimiz, umudumuz, gözümüzün nuru çocuklarımız, sizlerin ellerinde şekilleniyor. Onları vatan, millet ve bayrak aşkıyla, bilgili ve donanımlı yetiştirmek zorundayız. Bunu hep birlikte başaracağımızdan hiç şüphem yok.
İDAREDE BAYAN KARDEŞLERİMİZİ DE GÖRMEK İSTİYORUZ
İlimizde 43 bayan okul müdürümüz var. Müdürlerimiz ve müdür yardımcılarımızda bayanların sayısının artmasını istiyor, bunun için bayan kardeşlerimizden talep ve destek istiyoruz. Sayımız çok hem de çok az.
GAZİANTEP İLK ÜÇTE
Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen okuma-yazma seferberliğinde hamdolsun Gaziantep yine üzerine düşeni yaparak ilk üçte yerini aldı. Bu noktada görev alan arkadaşlarımızı kutluyor, yürekten teşekkür ediyorum.
YAŞAM KÜLTÜRÜMÜZÜ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR
Maalesef obezitede Avrupa’da birinci olduk. Gittikçe de artıyor. Beden ve ruh sağlığını hep ifade ediyoruz, dile getiriyoruz. Ama çocuklarımızın yüzde 35’i obez.
En önemli dersimiz, derslerin hepsi elbette önemli ama yaşam kültürü açısından bence en önemli ders rehberlik hayat koçluğu, spor ve müzik olmalı. Bunlarda farkındalık oluşturmalıyız. Spor yapmayan, sporu boş derslerde bahçede top oynamak olarak bilen, bir tane enstrüman çalmayan, okumayan, internetin yarar ve zararını bilmeden sadece internet bağımlılığına giden bir nesil görmek istemiyoruz.
Değerlerimizi, örfümüzü, âdetimizi, kültürümüzü, büyüğümüzü, küçüğümüzü vs. Bunu bütün öğretmenlerimiz; matematikçisi, fizikçisi vs. bunları anlatmamız lazım. Ama ille de spor yapmamız lazım. Ortaokul ve liselerimizde sporla ilgili lisanssız bir tane öğrenci bırakmamız lazım. Bu sene bunun kampanyasını yapalım. Gençlik ve Spor il müdürlüğümüz ve belediyelerimizle beraber beden eğitimi öğretmenlerimizin buna önderlik yapsın. Okullar olarak hedef koyalım. Neslimiz bu noktada çok büyük bir sınavdan geçiyor. Elinizden geleni yapacağınıza inancım tam.
UYUŞTURUCUYLA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
Uyuşturucu ile ilgili Toplum Destekli Polislerimiz, Çocuk Şube polislerimiz, Yeşilay, Sağlık il müdürlüğümüz, medyamız, herkes üzerine düşeni yapıyor. Allah razı olsun. Bu noktada 10 Polis Merkezimizle başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor. Sevindirici sonuçlar almaya başladık.
OKUL SERVİSLERİNİN DENETİMİ ARTACAK
Okul servisleriyle ilgili denetimlerimiz artacak. Çünkü gördük ki denetimler ne kadar artarsa kaza oranı da bir o kadar azalıyor. Servisçiler ve oda başkanlarıyla da bir toplantıda bir araya gelip daha iyi bir noktaya gelmek için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu noktada sizlerin de katkı vermesini bekliyor ve istiyoruz.
İNTERNET CAFELER YAKIN TAKİBİMİZDE
Yine okul etrafından bulunan internet cafe vs. ile ilgili de denetimlerimiz artacak. Olumsuz bir durum tespit ettiğinizde mutlaka ilgili birimlerimize bilgi verin. Çocuklarımızın hayatı ve geleceği ile ilgili hiçbir olumsuzluğa tahammülümüz yoktur. Bu vesileyle 2018-2019 eğitim-öğretim döneminin ülkemize, şehrimize, öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum“ dedi.
Toplantı Vali Ali Yerlikaya’nın konuşmasının ardından sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ