07.12.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

Şahinbey’de geri dönüşümle 284 bin ağacı kesilmekten kurtardı

Şahinbey’de geri dönüşümle 284 bin ağacı kesilmekten kurtardı

Şahinbey Belediyemiz, doğal kaynakları korumak ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla başlattığı geri dönüşüm çalışmaları kapsamında vatandaşları kapı kapı bilgilendirmeye devam ediyor.

Şahinbey Belediyemiz değerlendirilebilir atıkları geri dönüşüme kazandırmak için harekete geçti. Şahinbey Belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce başlatılan çalışmalar kapsamında ilçe genelindeki anaokulu öğrencilerinin ve esnafın yanı sıra kapı kapı dolaşarak vatandaşlara geri dönüşümle ilgili bilgilendirmede bulundu. Bir ay boyunca 36 mahallede her eve giren Şahinbey Belediyesi ekipleri; ‘Geri dönüşümü ve geri dönüşümün faydalarını anlatarak çalışmalarını sürdürdü.

Sağlıklı Bir Geri Kazanım İçin

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, geri dönüşüm konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını belirterek, “Geri dönüşümde öncelikli amacımız; evlerde tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarının evsel atıklardan ayrıştırılarak sağlıklı bir geri kazanım sistemini oluşturmak ve bu sayede milli servetin çöpe gitmesine engel olmaktır. Geri Dönüşüm ekiplerimiz tarafından konut girişlerine sticker yapıştırılarak biriktirilen ambalaj atıklarının toplanacağı gün ve saat belirtilmekte ve dağıtmış olduğumuz geri dönüşüm poşetleri toplanarak yeni poşet dağıtımı yapılmaktadır” dedi.

Tasarruf Ettik

Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, geri dönüşüm projesi sayesinde birçok alanda önemli tasarrufların sağlandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti. “2016 Mart ayında başladığımız Geri Dönüşüm Projemizde bugüne kadar toplamda 39.661 ton karışık ambalaj atığı toplandı. Bu sayede; Toplanan kâğıt atıkların geri dönüşümü ile 284.353 adet ağacın kesilmesi önlendi. Bu kâğıtların geri dönüşümde kullanılması ile 68,5 milyon kwh enerji ve 535 bin m? su tasarrufu sağlandı.  Kesilmekten kurtarılan ağaçlar sayesinde 20,4 milyon kişinin 1 günlük oksijen ihtiyacı karşılandı. Aynı zamanda 6,3 milyon kg CO² doğadan temizlenmiş oldu. Toplanan cam şişelerin geri dönüşümü ile  de 18.390 litre petrol tasarrufu sağlandı. Plastik atıkların tekrar kullanılması ile 314 milyon kwh enerji tasarrufu sağlanmış oldu” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ