23.10.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

Türkiye’nin AB ile vize pazarlığı

Türkiye’nin AB ile vize pazarlığı

AB’nin Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi konusunda Ankara’nın sunduğu önerileri olumlu değerlendirdiği bildirildi.

Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye vatandaşlarına vize serbestisi konusunda Ankara’nın sunduğu önerileri olumlu değerlendirdiği, üç noktada iyileştirme isteyeceği, konunun gelecek yılki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesinde çözülmesinin hedeflendiği belirtildi.

Alman “Die Welt” gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin vatandaşları için vize serbestisinin önündeki engellerin aşılması yönünde bir ay önce yaptığı öneriler Brüksel’de olumlu yankı buldu.

Türkiye, vize serbestisi için AB’nin talep ettiği 72 koşuldan yedisi dışındakileri yerine getirmiş, başta terörle mücadele yasasındaki değişiklikler olmak üzere, karşılanmayan yedi koşulla ilgili olarak bir ay önce AB’ye teklifte bulunmuştu. Die Welt’e konuşan ve isimleri açıklanmayan üst düzey AB yetkilileri, Türkiye’nin sunduğu önerilerin “çok önemli” ilerlemelere işaret ettiğini belirtti.

Haberde AB Komisyonunun önerilerle ilgili değerlendirmesini bu hafta içinde Türkiyeli yetkililere ileteceği ve üç noktada iyileştirmeye gidilmesini talep edeceği aktarıldı. Brüksel’in bu bağlamda, terörle mücadele yasasında daha fazla orantılılık talep edeceği, ayrıca veri koruma ile Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) çerçevesindeki iş birliği anlaşmasında da iyileştirmelere gidilmesini isteyeceği belirtiliyor.

AP seçimlerinin 2019 yılı Mayıs ya da Haziran ayında yapılması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar seyahatlerinde vize serbestisi getirilmesi konusundaki görüşmeler 2013 yılında başlamıştı. 2016 yılı Mart ayında imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde Türkiye vatandaşlarına vize serbestisinin 2016 yılı sonuna kadar yürürlüğe sokulması öngörülmüştü

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ