16.11.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

Türkiye´nin İkinci Büyük Camisi Gaziantep’e Yapılıyor

Türkiye´nin İkinci Büyük Camisi Gaziantep’e Yapılıyor

Gaziantep’in en büyük,  Türkiye’nin ise ikinci büyük camisi Şahinbey Belediyemizce Akkent Mahallesi’ne inşa ediliyor.

Ankara Kocatepe Camii, İstanbul Sultanahmet Camii ve Adana’daki Merkez Sabancı Camii’den de daha büyük olarak tasarlanan cami, 14.700 m2’lik alana inşa ediliyor. Türkiye’nin en büyük ikinci Camisi olacak olan Akkent Cami’nin kubbe yüksekliği 67 metre olurken, kubbe çapı ise 34 metre genişliğinde olacak. Akkent Parkı içerisine inşa edilen cami zemin kat, birinci kat ve ikinci kattan oluşacak. Caminin 4.800 m2’lik avlusunda 44 adet 30 m2 büyüklüğünde külliye şeklinde odalar bulunacak.

 

 

20.000 Kişi Aynı Anda İbadet Yapabilecek

Görkemi ve işçilği ile Türkiye’nin en önemli camisi konumunda  olacak olan Akkent Cami’nin sadece iç kısmında aynı anda 20.000 kişi ibadetini yapabilecek. Ancak avlusunun da kullanılması halinde bu rakam 60.000’e kadar çıkabiliyor.

Talimatı Başkan Erdoğan Verdi

Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la Kahramanmaraş’da Abdülhamithan Camii’ni gezerken aralarında bir diyalog geçtiğini ifade ederek, “Orada Sayın Başkanımız Gaziantep’e büyük bir cami yapılması talimatını verdi. Bizde bunun üzerinde çalıştık. Akkent Mahallemizde 100 bin metrekare parkımızın içinde bizim bir cami alanımız vardı. Bu alan için caminin yapımına karar verdik, camimiz hızla yapılıyor. En yakın zamanda da vatandaşlarımızın hizmetine açabilmek için çalışıyoruz. Şimdiden camimizin Gaziantep’imize ve Şahinbey’imize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ