06.12.2018 - Gaziantep'in En Sevilen Sayfası

Üniversite “Yatabilir” dedi Mahkeme “Tahliye” etti

Üniversite “Yatabilir” dedi Mahkeme “Tahliye” etti

FETÖ’nün finans ayağındaki en önemli duruşmalardan Naksan davasında çok önemli gelişmeler yaşandı.

FETÖ’nün finans ayağındaki en önemli duruşmalardan Naksan davasında çok önemli gelişmeler yaşandı.  Yüzde 80 maluliyet raporuna rağmen Gaziantep Üniversitesi Hastanesi, Nakıboğlu için cezaevinde kalabilir görüşü bildirdi. Mahkeme, cezaevindeki sağlık koşullarını dikkate alarak, Nakıboğlu’nun ev hapsiyle tahliyesine karar verdi.

Organize Sanayi Bölgesi eski Başkanı Naksan Holding’in eski patronu Cahit Nakıboğlu tahliye edildi. Nakıboğlu, ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağıyla tahliye edilirken, tutuklu diğer sanık Taner Nakıboğlu’nun ise tutukluk halinin devamı yönünde karar alındı…

1.5 yıldır cezaevinde…

FETÖ’nün hain darbe girişiminin ardından, Gaziantep’te örgütün finans ayağına yönelik operasyonda, Gaziantep’te önemli isimler gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan isimler arasında en dikkat çekici olan, Organize Sanayi Bölgesi’nin ve OSBÜK’ün eski Başkanı ile, Naksan Holding’in patronu Cahit Nakıboğlu olmuştu. 23 Temmuz 2016’da gözaltına alınan Nakıboğlu, 1.5 yıldır cezaevinde yatıyordu. 7 Kasım’da ilk kez hakim karşısına çıkan Nakıboğlu, duruşmada sağlık sorunları nedeniyle tahliyesini istemiş ama talebi reddedilmişti.

Ara karar verildi…

9. Ağır Ceza Mahkemesi, Naksan davasının tutuklu sanıkları Cahit Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu hakkında dün arar karar verdi. Mahkeme heyeti, Cahit Nakıboğlu’nun avukatı Mustafa Öztürk’ün 25 Aralık’ta yaptığı tahliye talebini de değerlendirip, önemli kararlar aldı. Mahkeme, Taner Nakıboğlu hakkında kuvvetli suç şüphesi, delilllerin henüz toplanmamış olması ve kaçma şüphesi nedeniyle tutukluk halinin devamı yönünde karar aldı.

Yüzde 80 maluliyet

Diğer tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu hakkında ise mahkeme önemli bir karar aldı. Cahit Nakıboğlu hakkında ilk olarak Adli Tıp Kurumu, 2 Ağustos 2017 tarihli raporunda sanığın acil durumlarda hastaneye anında sevekedilmesi halinde cezaevinde kalmasında sağlığı yönünden engel olmadığını bildirdi. Dr. Ersin Arslan Hastanesi ise, 22 Mayıs 2017 tarihli raporunda, özür durumuna göre Nakıboğlu’nun tüm vücut fonksiyonlarının yüzde 80 oranında kaybolduğunu belirtti. 20 Aralık 2017 tarihli Gaziantep Üniversitesi Kardiyololoji Ana Bilim Dalı koroner anjiyografi ve epkiriz raporuna göre ise Nakıboğlu’nun 3 damarının tamamen tıkalı olduğu, ana damarlardan birinin yüzde 80, bir damarın yüzde 50, bir damarında yüzde 60 tıkalı olduğu vurgulandı. Nakıboğlu hakkında raporda ayrıca, astım, diyabet, yüksek tansiyon, parkinsonn ve alzheimer rahatsızlıklarının bulunduğu, yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta güçlük çektiği belirtildi. GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi başhekimliğince 21 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen raporda ise, sanığın cezaevinde kalmasına engel bir durum bulunmadığı belirtildi.

Sağlık sorunları nedeniyle tahliye

Gaziantep Üniversitesi’nden gelen “Cezaevinde kalabilir” raporunu dikkate almayan mahkeme heyeti, sanığın yüzde 80 özürlü raporunu dikkate alıp, oybirliğiyle tahliyesine karar verdi. Sanığın bir çok hastalığının bulunması, özür durumuna göre vücut fonksiyon kaybının yüzde 80 olması ve yaşını dikkate alan mahkeme, yurt dışı çıkış yasağı ve ev hapsi şartıyla Cahit Nakıboğlu’nu tahliye etti.

Kaynak:Gazianteppusula

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ